Members

Komentarz dzienny – Dziś posiedzenie Fed i...nadzwyczajne zebranie EBC [Notowania walut z FX: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

Informacje na dziś
PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy bardziej szczegółowe informacje o inflacji CPI w maju, która według tzw. szybkiego szacunku wzrosła do 13,9% r/r z 12,4% r/r w kwietniu. Struktura zmian cen będzie pomocna do próby określenia trwałości inflacji. Szybki wzrost cen w Polsce, ale także na świecie napędzany jest przez ceny surowców i żywności, aczkolwiek presja popytowa w Polsce pozwala na przerzucanie rosnących kosztów na konsumentów.

US: O godz. 20:00 poznamy natomiast decyzję co do parametrów polityki pieniężnej w USA. Zakładamy, że Fed w czerwcu wywiąże się z zapowiedzi przedstawionych w maju o podwyżce stóp procentowych wynoszącej 0,50 pkt proc. Opublikowany w ub. piątek wyższy od prognoz odczyt inflacji CPI w czerwcu zmienił oczekiwania rynków finansowych, które obecnie przypisują większe prawdopodobieństwo podwyżce o 0,75 pkt proc., a taka decyzja oznaczałaby zerwanie z forward-guidance przedstawionym na poprzednim posiedzeniu. Nie ulega jednak wątpliwości w świetle inflacji najwyższej od dekad i bardzo ciasnego rynku pracy, że stopy procentowe w USA będą podnoszone w szybkim tempie. Powinny potwierdzić to nowe prognozy makroekonomiczne oraz zaktualizowany wykres dot-plot przedstawiający oczekiwania członków Fed co do stóp proc. Zaznaczamy, że coraz wyraźniej rysują się obawy o możliwość zrealizowania celu inflacyjnego w średnim terminie bez wywołania recesji.
PL: Wczoraj rząd przyjął założenia makroekonomiczne do projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Są one zgodne z przedstawioną jeszcze w kwietniu Aktualizacją programu konwergencji na 2022 r. Według niej wzrost gospodarczy spowolnić ma z 3,8% w 2022 r. do 3,2% w 2023 r., a średnioroczna inflacja CPI obniżyć się z 9,1% r/r do 7,8% r/r. W naszej ocenie założenia te są już mocno nieaktualne. Spodziewamy się mocniejszego wzrostu gospodarczego w 2022 r. i słabszego w 2023 r. przy inflacji sporo wyższej od założonej przez rząd. Minister finansów M.Rzeczkowska powiedziała jednak że wskaźniki te mogą ulec zmianie, gdyż ustawa budżetowa na 2023 r. będzie konstruowana, gdy poznamy dane po 2Q br. Według naszego scenariusza rok 2023 będzie okresem bardzo słabego wzrostu gospodarczego i nadal wysokiej inflacji. W warunkach spadku skłonności do konsumpcji ograniczającej wpływy z podatku VAT i coraz mniejszej możliwości utrzymywania marż i podwyżek płac przez firmy dochody budżetowe będą znajdować się pod presją. Konieczność wydatków będzie się natomiast utrzymywała się, stąd w naszej ocenie założenia co do deficytu sektora finansów publicznych na 2023 r. w Aktualizacji programu konwergencji wynoszące 3,7% PKB są zbyt optymistyczne. M.in. z powodu sygnałów bardzo luźnej polityki fiskalnej w 2023 r. (wczoraj przyjęto ponadto projekt ustawy gwarantujący maksymalną detaliczną cenę węgla oraz utrzymano możliwość przedłużenia tarczy antyinflacyjnej poza październik 2022 r.) Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, co oznacza, że stopa referencyjna wzrośnie bardziej niż nasza dotychczasowa prognoza wynosząca 7,00%.


https://www.fxmag.pl/artykul/komentarz-dzienny-dzis-posiedzenie-fed...

Views: 1

Comment

You need to be a member of On Feet Nation to add comments!

Join On Feet Nation

© 2024   Created by PH the vintage.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service